…stryktvätten. Efter 51 plagg satte jag mig ner på en köksstol illröd i ansiktet av ilska för strykning och undrade när det skulle komma ett mode för ung som för gammal där plaggen ska se ut som om det blivit dragna genom ett hundarsel? När jag precis tänkt tanken så ser jag en fucking linneduk ligga i en hög på köksbordet och jag tänker då: vem f-n använder linnedukar nu för tiden?
Nu har jag släpat mig upp ur köksstolen och åtminstone fått den där duken på strykbrädan
Annars hänger det strukna kläder lite var stans, på hatthyllan
På kyl, frys, ugn, köksskåp och stolar i matrummet
Det här trodde jag var sista plagget jag strök idag innan den där duken som låg och skrattade åt mig
Jag sparar alltid skjortor och blusar till sist för att de är sååå tråkiga att stryka men borde göra tvärt om. Om jag vaknar på natten och inte kan somna om och hjärnan går i 180 så säger jag till mig själv: Om du inte somnat om inom fem minuter så är det du som går upp och ställer dig och stryker! Jag lovar, jag somnar innan jag snabbt som tusan har räknat till tre;)
Typ Italienska skjortor är bäst att stryka trots allt så de går väl för sig och T-shirtar och toppat, men resten, gäsp!
Nu är det dags att ta den där 17 meters duken och hoppas att jag inte somnar hängandes på strykbrädan med strykjärnet under kinden som huvudkudde;)
Vi hörs!
O H M Y GOOOOOOD 🙁