Vaknade före 05 som vanligt, hoppade upp i tron att gå ut med hundarna innan regnet kom men det hade redan kommit och hälsat på.
Satt på trappan och kastade lite boll till Kakan som sovit över, jag plockade ur diskmaskin och röjde diskbänken, handdiskade och plockade lite i huset, de där sakerna som gått vilse och inte hittat till sin plats, det var som vilken morgon som helst, men efter 07 så började jag känna mig slö.
Jag släpade mig med hasande steg mot sovrummet och efter en timma stocksomnade jag och vaknade 09.30!
När hundarna märkte att jag var vaken vart dom väldigt glada, dom var ju hungriga förstås! Jag hade ju missat deras frukost med 2.5 timma.
Sedan kände jag att jag inte orkade just något mera, hundpromenaden vart inställd trots uppehåll, jag orkade inte.
Det skapade naturligtvis dåligt samvete åt de fyrbenta.
Sitter på trappan sedan snart 2 timmar och kastar den här bollen till Kakan om och om igen
Jag fick erbjudande om att sticka ut och cykla men orkade inte det heller trots att jag längtat efter en tur i 10 dagar.
När jag plockade hundskit från gräsmattan som alla dagar ville jag bara stupa framåt och lägga mig med huvudet ner i gräsmattan för jag är så trött.
Jag har massor jag behöver göra, stryka, vika tvätt, dra en massa ogräs som snart kvävt alla buskar och blommor och rabatterna ser ut som om ingen skulle bo här, men jag orkar inte.
Kakan och jag har studerat en snigel som gled förbi för att säga hej, snigeln hade vidare rörelser än vad jag har idag;)
Undrade lite om snigeln ser med det där svarta eller vad det är för något?
Jag har inte ens orkat ta fram mat ur frysen till middag idag, får bli vattensoppa idag;)
Helt galet trött är jag, inte så jag vill sova, känner bara att kroppen är slö och seg från nacken och ner.
Idag kommet dagen gå till som så att jag kommer att behöva tvinga mig till det jag kommer att göra och jag kommer gå runt med ett dåligt samvete som kommer gnaga hårt inom mig.
Kakan är trött men vägrar ge upp, just nu har jag tvingat henne till lite vila då det ju är varmt.
Vi hörs!